21 Eylül 2012 Cuma

Yuvamızda ikinci dönem başladı

Ulla ile başladığımız yolculuğumuz ilk yılını tamamladı ve ikinci yılına başladı. Waldorf pedagosinde esinlenen velilerle birlikte uzun ince bu yolda bir çok dostumuzun desteğini hep hissetik.
Tarhan hanım yıllardır Ruldolf Steiner çevirileri yapıyor ve Türkiye gelmesi için çabalarının meyvelerini görmekten çok mutlu olduğuna eminim. Kendine özgü tarzıyla bizleri zorlasada sevgisini ve desteğini hep hissediyoruz.
2011 Nisanda Ulla'nın  veli seminerleriyle başlamıştı yolculuğumuz. Üç seminer sonunda Ulla o kadar doğru ve güçlü tohumlar atmış. 
Biz veliler bu güçle her perşembe biraraya gelerek yuva kurma yolculuğumuza başladık. Çekmeköy'de yuvamızın yerini bulduk.
Burası ormanın hemen yanında 500 m2 bahçesi olan bir bina. Bizim için ideal bir yerdi. Binada eksikleri bütçemiz yettiğince tamamladık. Ev sahibi Necdet abi bizlere ve projemize sempati duyması işlerimiz kolaylaştırdı. İki katlı binada alt katta çocuklar üst katta öğretmenler için düşündük. 
Bu binaya 2010'da bakmıştık ancak o zaman olmamıştı bir türlü. 
Serkan müzik öğretmenimiz olarak bir süre çalışmayı kabul etti, yuvamızda kalacaktı ve çok yetenekli bir ve çocuklarla çok iyi bir ilişkisi var. 
"Barter/Değiş-Tokuş" ekonomisi uygulamaya Serkan'la başladık. 
WaldorfToday'den bulduğumuz waldorf deneyimli Julia bizimle üç ay birlikte olarak Ebru'nun yetişmesinde önemli rol oynadı.  
Julia geldikten sonra velilerimizde Murat'ın kızı Ceren'in öğretmeni Ebru öğretmenle anlaştık. Otistik çocuklarla çalışmış olması onu çok daha sabırlı ve sakin yaptıştı. 
Julia, Serkan ve Ebru Aralık ortasına kadar birlikte çalıştılar. 
Köyden Fatma ve İlknur Mutfakta çalışmaya başlamışlardı. Haftada birgün çiftlik gidiyorduk. İlknur ve Fatma kalpten waldorf eğitmeniydiler ve çok yeteneklilerdi. Ulla onlara doğal olarak waldorfçu diye nitelendirdi. Köylü çocuklar Ahmet ve Hürrem'de yuvamıza renk katmıştı. Sosyal projemiz kendiliğinden gelişiyordu.
Çiftlikte ineklerimiz, tavuklarımız, ördeklerimiz, sebzelerimiz ve meyvelerimiz var. Çocuklar çok mutlular çiftlikte olmaktan.  

Julia aralıkta ülkesine döndü ve Ebru waldorf pratikleri konusunda kendini iyice pekiştirmişti.
Kasımda Ulla gözleme geldi ve yuvada yapmamız gereken ödevleri biz velilerle paylaştı. Ulla velilerin iradesinden çok etkilenmişti.
Kasımda ben staj için İsrail'in Tivon iline gittim. Burada ein-bustan arap/yahudi karma yuvasında 3 hafta çalıştım. Önemli bir deneyim oldu.
Dönüşümde yuvada bir çok konuda gelişme ve dönüşüm olmaya devam etti. Sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşıyorduk.

Mart ayında Filistinden tanıştığım Waldorf Müzik öğretmeni Hagai istanbul'a taşınmıştı. Mart'ta bizimle çalışmaya başladı. 
Mart'tan sonra Fatma için çiftlik işlerinden yuvaya gelmesi zor olduğundan İlknur tam zamanla gelmeye başladı. 
Nisan'da Waldorf Washington okulundan Euritmi öğretmeni Susan Walsh yuvamızda bir hafta gönüllü çalıştı. Evrenden yardım gelmeye devam ediyordu. 
Ulla annesinin rahatsızlığı nedeniyle ancak Haziranda gelebildi ve geldikten sonra bahçemizde çalışmaya başladık. Bahçemiz çok güzel olmuştu. Ulla bizim için bir yıl kalacak waldorf eğitmeni bulacaktı.
Yuvamız temmuz'da 2 hafta tatile girdi.
İlk gönüllümüz Amerika Seatle'dan Laicy'yi Fatma çiftlikte misafir etti. 2 ay bizim önemli bir deneyim oldu. Çiftlikte ve köyde amerkalı bir kız. Geleneklere saygılı ve girişken bir köy kızı .
Daha sonra Amerika NewYork'tan Danelle, İngiltere'den Peter, Fastan Kenza ve Amal, yine Amerika'dan Scott eylül'e kadar gelen gönüllüler oldu.
Ağustos'ta waldorf öğretmeni arayışlarımız 10 yıl deneyimli Hasret'in İstanbul'a gelmeye karar vermesiyle sonuçlandı.
Yeni döneme Hasret'le başlamak bizleri çok heyecanlandırdı.

SevgilerHiç yorum yok:

Yorum Gönder