26 Ekim 2016 Çarşamba

Nisan Atölye Evi- YARATICI DRAMA ATÖYESİ

YARATICI DRAMA ATÖYESİ

Beş haftalık programımızda yaratıcı drama tekniklerini kullanarak geliştirmeyi amaçladığımız becerileri; ileriki haftalarda tiyatro çalışmalarında kullanmayı planlıyoruz. Tiyatro ve metin çalışmadan önce yaratıcı drama sürecini yaşamak, çocuklara hem yaratıcılıklarını keşfetmekte hem de kendilerini tanımakta olumlu katkılar sağlayacaktır.
Yaratıcı drama; tiyatro yöntemlerini kullanarak, hazırlanan tekniklerin uygulanmasıdır. Yaratıcı dramanın özü, “oyun” ve “canlandırma”dan oluşur. Çocuk, işlenen konuya dair yaşantı ve bilgilerini; yeniden canlandırarak yaratıcılık gücünü ve farklı bakış açılarını değerlendirme fırsatı bulur. Yaratıcı drama “tiyatro” değildir, çocuklardan oyunculuk performansı beklenmez. Belirli bir metin üzerine çalışılmaz, uygulamada özgür, kuralsızdır. İşlenen program içindeki konunun anlaşılması için canlandırmalar ve oyunlar kullanılır. Bu yüzden esas olan gösteri değil, yolculuktur. Çocuğun kendine ve grubuna olan güvenini güçlendirmek amaçlanır. Kendini ve grubunu anlaması, iletişim becerilerini güçlendirmesi, ifade edebilmesi, sorumluluk becerisini geliştirmesi ve ekip çalışmasını kavraması, problem çözme becerisini kullanması, yaratıcı ve estetik gelişimin sağlanması ve hepsinin önyargılardan arındırılarak, olumlu bir düşünmeyle sağlanması amaçlanır.


Kontenjan: 12 çocuk
(5-12 Yaş arası çocuklar arasından seçilecektir)
Rezervasyon ve Bilgi için:
bilgi@nisanimece.net
(532) 221 7395
Tarih: 5 Kasım Cumartesi ve sonraki 5 hafta
Saat: 14:00 – 16:00
Adres: Bamyacı Sok. No:26 Kuzguncuk, Üsküdar
https://goo.gl/maps/KPcUVv8atV62


Katılım payı çocuk başına 300 TL (5 hafta için)
Ömer Özkan; HSBC Bank, Merkez Şube
IBAN: TR 370012300763016477527000

Dilan DEMİREL KİMDİR:

Dilan Demirel 24 Ekim 1989’da İstanbul’da doğdu. Tiyatroya olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı. İlk gençlik zamanlarında Semaver Kumpanya’nın tiyatro kurslarına, ardından Yıldız Kenter’in Kenter Akademisine devam etti. Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuar Tiyatro Bölümü’nü burslu kazandı ve mezun oldu. Aktif olarak oyunculuğa devam etmenin yanı sıra İstanbul Çağdaş Drama derneğinde “Yaratıcı Drama Liderliği” kurslarına katıldı. Yaratıcı drama yöntemiyle, çocukları tiyatroyla tanıştırmayı amaçlayarak ilk eğitmenlik deneyimini Tan Sağtürk Akademi’de yaşadı. Bu işi severek yaptığını gördüğü için zamanının bir kısmını eğitmenliğe ayırmaya karar verdi. Özel bir anaokulunun yaz okulunda 3-6, 6-8, 8-12 yaş gruplarından çocuklarla çalıştı. Şuan Moda İlköğretim Okulu’nda ve Tan Sağtürk Akademi Göktürk’te eğitmenliğe devam etmektedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder