29 Eylül 2014 Pazartesi

Ümraniye/Ataşehir Yuva Girişimi

Girişim Eylül 2014’da İstanbul, Ümraniye’de Meftun anne babaların özgür ve özgün eğitim sevdasıyla başladı.

Çocuklarımızın; kendiliğinden ve içinden gelerek öğrenen, özgür düşünen, Özgüvenli, özdisiplinli, yaratıcı, kendine ve topluma saygılı kendi olabilen bireyler olarak yetişmesini amaçlayan Waldorf felsefesini benimseyen once bir yuva sonra okul kurulması amacıyla yola çıktık.

Girişimin vizyonu;
Her çocuk farklı yetenekleri, eğilimleri, ilgileri ve engelleriyle kendini geliştirmek isteyen ve kendi öz yolunu bulmaya çalışan bir birey olarak dünyaya gelir. Bu anlamda eşsizdir, biriciktir. Aynı zamanda her çocuk kendini algılamak, tanımak, gerçekleştirmek ister ve bunun için daima aileden başlayan, yaşıtlarıyla, eğitimcilerle devam eden, topluma uzanan gruplardaki başka insanlarla yoğun ilişkiyi arar. Bu anlamda toplumsal alış-verişe muhtaç toplumsal bir varlıktır. Kendi yolunu hayat boyu, benzersiz bir birey olarak, başka insanlarla etkileşim halinde, toplum içinde arayacaktır. Çocuklar öğrenme yeteneği olan, öğrenme
sevinci duyan ve öğrenmeye hazır varlıklardır. Gelişim pencereleri özellikle ilk çocukluk çağında ve ilk okul yıllarında sonuna kadar açıktır.
Çocuklarımızın yaşadıkları dünyayı bütün yapıp-etmelerimizle biçimlendiren, kendi yollarını bulma çabalarında onlara ilk eşlik eden, sonuna kadar açık pencerlerinden baktıklarında ilk gördükleri yetişkinler olarak, çocuklarımızın bu süreci sağlıklı, mutlu ve verimli yaşayabilmeleri için, bizlere son derece önemli ve hassas bir sorumluluk düşer !

Bu yuvada

  • Waldorf pedagojisinden esinlenilecek
  • Çocuklar organic beslenilecek ve organik temizlik yapılacak
  • Oyuncaklar ve materyaller doğal olacak
  • Eğitmen, anneler ve babalar kendi üzerlerine çalışarak kendilerini
  • geliştirecekler
  • Dünyadan deneyimli eğitmenler, sanatçılar gelecek ve sürekli atölyeler ve toplantılar olacak.
  • Özgürce, kardeşçe ve eşit yaşayan ve paylaşan anne babalar ve çocuklar olacak
Yolumuz açık olsun

Bize katılmak isteyen yardım etmek isteyen anneler, babalar, eğitmenler, gönüllüler, insanlar Detaylı bilgi için Meftun öğretmen 
cep: 505 317 1587
tel:  216 316 5392

OzgurlukFelsefesi@gmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder