17 Aralık 2015 Perşembe

20.12.2015, İstanbul’da, Kır Çocukları ile Şifalı Bitkileri Tanıma ve Doğal Merhem Yapım Atölyesi

Fotoğraf: Filiz Telek. filiztelek.wordpress.com
Kır Çocuklarından
Ceyhan ve Nihal ile ‘Şifalı Bitkileri Tanıma ve Doğal MERHEM Yapım Atölyesi’ 14:00- 17:30’da, 20 Aralık pazar günü, bekleriz.
NE ZAMAN
20 Aralık 2015, pazar, 14:00- 17:30
NEREDE
İstanbul, Nisan İmece Çocuk Bahçesi, Bamyacı Sokak No: 26, Kuzguncuk, Üsküdar. Adres linki: https://goo.gl/maps/KPcUVv8atV62
Nisan İmece Çocuk Bahçesi HAKKINDA: Waldorf pedagojisinden esinlenen anne babalar
tarafından Kuzguncuk’ta sosyal bir proje olarak kurulmuştur.
-Yuvada tüm yiyecekler organiktir ve vejeteryandır
-Temizlik malzemeleri ve esanslar bio-dinamik yada organiktir
-Doğal ve biçimlendirilmemiş oyuncak ve materyaller kullanılır (Ahşap,
Keçe, İpek ve Pamuk Kumaşlar vb.)
-Eğitmenler Waldorf eğitici eğitimlerine devam etmektedir ve deneyimli
Waldorf eğitmeni ve pedagoglarından mentörlük almaktadırlar.
-Her mevsim bahçeye çıkılır; kötü hava yoktur, kötü malzeme vardır.
http://www.facebook.com/NisanImeceKindergarten
KAYIT girilmesi işin mutfağını organize etmemize yarıyor, katılmak istiyorsanız kayıt formunu doldurmanızı rica ediyoruz.
Kayıt Formu: TIKLA (CTRL+TIKLA’ya basınız)

İLETİŞİM

Nihal Poyraz Temürcü: nihalpt@gmail.com533 211 60 82
Not1: Atölye katkısı için “ARMAĞAN EKONOMİSİ” uygulamasına devam ediyoruz. (bkz: aşağıdaki açıkklamalar)
Not2: En fazla 20 katılımcı olacaktır.
Not3: İptalleri en az 2 gün öncesinden bildirmenizi rica ediyoruz.
Not4: Atölye yetişkinlere yöneliktir
Kır Çocukları, Ceyhan, Nihal, çocukları Aral ile Ilgaz, ve İstanbul’dan kalkıp Temürcü’lere katılan Özgen’den oluşuyor. Tahtacıörencik Köyü’nde doğayla uyumlu yaşam ve üretim pratiklerini uygulamaya ve yaygınlaştırmaya çalışan bir grubuz. Küçük ölçekli aile çiftçiliği, doğal tarım, permakültür, doğa koruma, toplum destekli üretim, barışçıl iletişim, armağan ekonomisi gibi alanlarda tekrarlanabilir modeller oluşturmaya çalışıyoruz. Tahtacıörencik (TADYA) üreticilerine ve DBB grubuna elimizden geldiğince destek oluyoruz. Ürünlerimiz ve atölye çalışmalarımızla elde ettiğimiz gelirlerle tüm bu çalışmalarımıza finansal destek sağlıyoruz.
Flower-snakeSon
ATÖLYE HAKKINDA: 
Birinci bölüm: Dört önemli şifalı bitki tanıtılacak ve kullanım alanları anlatılacak (çay, tentür, merhem, vs.) : sarı kantaron, aynısafa, sinirliot ve mürver. İkinci bölüm: Kır Çocukları merhemleri nasıl yapılıyor? Aynısafa bitkisini, mürver yaprağını, sarı kantaron yağını, doğal balmumunu tanıyacağız. Farklı bitkilerin etken maddelerinin bitkisel yağlara geçirme yöntemlerini (soğuk maserasyon, güneşte ve ısıyla infüzyon) inceleyeceğiz. Hep doğal merhem yapacağız: Ocakta Benmari usulü infüzyon, süzme, balmumuyla kıvam kazandırma, uçucu yağ ekleme ve merhem kavanozlarına aktarma.

ATÖLYE İÇİN KATKINIZ NE OLABİLİR?
Kır Çocukları olarak faaliyetlerimizi armağan ekonomisi* içinde gerçekleştirmeye niyet ediyoruz. Bizi memnun edecek, gönlümüzden geçen katkı payını size bildiriyoruz. Atölyeler sırasında sizinle paylaşacağımız bilgi ve deneyimlerimiz, zamanımız, muhabbetimiz ve atölye sırasında ürettiğimiz bir merhem size armağanlarımız oluyor. Yaptığımız işleri çok seviyoruz ve bunlar yoluyla doğaya ve insanlara katkı verebilmek bize büyük mutluluk veriyor. Merhemler, bilgimiz, sevgimiz, özenimiz, çalışmalarımız ve diğer armağanlarımız için standart bir parasal karşılık belirleyemiyoruz. Üstelik bu armağanların en çok ihtiyaç duyan insanlara ve yerlere gitmesini arzuluyoruz; en çok paranın bulunduğu yerlere değil. Ancak yapageldiğimiz güzel şeyleri yapmaya devam edebilmek için ‘almaya’ da ihtiyacımız var:
Her şeyden çok insanların güvenine ve moral desteğine ama aynı zamanda da maddi ve parasal desteğe. Çünkü üretimlerimiz için gereken ham maddelerden tutun yol giderlerine kadar pek çok şey için masraflarımız oluyor. Ve tabi ki hayatımızın geri kalan alanlarını idame ettirebilmek için de.
 
Gönlümüzden geçen atölye katkı payı: 55 TL. (Size, atölyede birlikte üreteceğimiz merhemlerden bir adet merhemi hediye edeceğiz, katkılarınızı atölye günü iletebilirsiniz.)
 
Sizler bize katılmakla zaten bir armağan sunmuş olacaksınız. Bunun dışında, sizlerle paylaşacaklarımıza karşılık ve bizi desteklemek için içinizden gelen her türlü armağanı da minnetle kabul edeceğiz. Elbette ihtiyaçlarınız ve maddi durumunuza bağlı olarak belirtilen rakamın altına inebilir veya hiç ödeme yapmamayı da seçebilirsiniz. Ya da bizi desteklemek için belirtilen miktarının üstüne çıkabilirsiniz. Topluluk bilinci içinde herkesin ihtiyaçlarının karşılanacağı stratejiler bulacağımıza inanıyoruz.
______________________________________________
* “Armağan ekonomisi, insanların vermek üzere bu dünyaya geldikleri armağanları keşfettikleri, bu armağanları bütünün hayrına özgürce, koşulsuz olarak ve severek verdikleri ve kendilerine verilen tüm armağanları da (hava, su, gıda, sağlık, dostluklar, öğretiler, dayanışma, ve hatta para ve aklınıza gelebilecek herşey) şükran ile kabul ettikleri bir sistemdir.” (http://surdurulebiliryasam.wordpress.com)

link

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder